Grupa Klimowicz

Pomidor

Dla każdego ulubiony pod inna formą, dla jednych wyśmienity na surowo i bez żadnych dodatków, dla drugich, przecudowny w sałatce z ogórkiem i cebulką , dla jeszcze innych wyśmienity jako dodatek do jajecznicy. Do wykorzystania na śniadanie, na obiad, na kolacje, zawsze i wszędzie. Dobry dla zdrowia i urody. Pomidor :-) A oto kilka ciekawostek z nim związanych.

 

Witaminki, witaminki

W pomidorze znajdziemy wiele witamin najważniejsze z nich to między innymi: A,C, E, B1, B2, B3,B6, K. Znajdziemy w nich także wiele cennych składników mineralnych jak magnez, wapń, żelazo, sód, potas, miedź, mangan, cynk, fosfor, fluor, jod i karoten oraz kwasy: foliowy, szczawiowy, pantotenowy i biotynę.

To trzeba wiedzieć, likopen obficie w nich zawarty chroni organizm przed nowotworami, chorobami sercowo-naczyniowymi, zaćmą i innymi schorzeniami (między innymi u mężczyzn zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, u kobiet pomaga w zapobieganiu rozwoju raka piersi i szyjki macicy).

Dla urody

Niewątpliwie olbrzymią zaletą pomidorów jest to, że chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, a więc i przed przedwczesnym jej starzeniem. Dodatkowo: doskonale nawilżają naskórek, rozświetlają skórę, a także leczą wypryski wieku młodzieńczego.

Skąd się wzięły?

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Po odkryciu Ameryki trafiły do Europy. Do Polski z kolei przywiozła je królowa Bona. Co ciekawe w Europie przez dłuższy czas były hodowane jako rośliny ozdobne, we Francji był ulubiona ozdobą altan.

Bitwa na pomidory

La Tomatina - taką nazwę przybrało święto, które co roku odbywa się w hiszpańskiej miejscowości położonej w prowincji Walencja. Podczas jego trwania uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Historia Tomatiny sięga ostatniej środy sierpnia 1945, gdy wśród miejscowej młodzieży wybuchła bójka. W sąsiedztwie znajdował się sklep z warzywami, który akurat pomidory w skrzynkach wystawił na ulicę i tak „kreatywni” młodzi zaczęli się nimi obrzucać. Rok później, ci sami sprawcy powtórzyli utarczkę wykorzystując tym razem pomidory przyniesione z domu. Walka na pomidory stała się w Buñol tradycją. Co więcej w 2002 roku hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało Tomatinę za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym (co roku świeto przyciąga tysiące turystów).

Do góry